Strona główna » Artykuły » Kamery przemysłowe – podział
Wszystkim zainteresowanym podniesieniem poziomu bezpieczeństwa na terenie firmy, z pewnością przyda się garść informacji na temat systemów CCTV. Przedstawiamy krótki podział kamer przemysłowych.
Zacznijmy od rozdzielczości. To jeden z bardzo ważnych parametrów, od niego zależy jakość uzyskanego obrazu. Można tu wyróżnić kamery standardowe oraz kamery charakteryzujące się bardzo wysoką rozdzielczością. Rozdzielczość kamer standardowych to około 420 TLV (Television lines, linie pionowe). Natomiast w przypadku kamer o wysokiej rozdzielczości mowa o wartościach często dochodzących do 700 TLV. Różnica jest ogromna, widać to doskonale na jakości uzyskiwanego obrazu. Nie dziwi zatem fakt, że kamery standardowe stają się coraz mniej popularne i powoli odchodzą do lamusa. Chociaż niekiedy są one lepszym rozwiązaniem, na przykład, gdy chcemy obserwować duży teren/pomieszczenie (obraz ogólny), nie zależy nam natomiast na uzyskaniu szczegółów.
Druga cecha, według której można dokonać podziału kamer przemysłowych to rodzaj rejestrowanego przez nie obrazu. Mamy tutaj do wyboru kamery czarno-białe oraz kolorowe. Wybór trybu, w którym działa kamera zależeć będzie od wielu różnych czynników. Na przykład w kamerze typu dzień/noc zdecydowanie lepiej sprawdzi się tryb czarno-biały. Dzięki niemu kamera zyskuje na rozdzielczości, szczególnie podczas rejestrowania obrazu w nocy. Jednak już w przypadku monitorowania sklepu, banku czy urzędu lepszym wyborem będzie kamera rejestrująca obraz w kolorze. Dlaczego? W takich miejscach bardzo ważne stają się szczegóły i kolory. Chodzi na przykład o możliwość zidentyfikowania banknotów, a w tym przypadku kolor jest doskonałą wskazówką.
Kamery przemysłowe można podzielić również na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Różnią się one od siebie rodzajem obudowy. Modele zaprojektowane z myślą o monitoringu zewnętrznym mają wzmocnioną osłoną, która chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (idealnie działają zarówno w czasie upałów, jak i w czasie mrozów).
Na koniec trochę czasu poświęcimy podziałowi kamer ze względu na zasilanie. Można wyróżnić trzy rodzaje – zasilane prądem stałym (12V DC), prądem zmiennym/stałym (24V AC/DC) oraz zmiennym (230V AC). To ile prądu kamera pobiera, zależne jest od modelu i funkcji, w które jest wyposażona. Stosunkowo dużo prądu pobierają kamery zaopatrzone w specjalne oświetlacze podczerwieni czy kamery działające w trybie kolorowym.
Nasza firma oferuje profesjonalne usługi takie jak: montaż kamer, montaż alarmów, instalacje kontroli dostępu i wiele wiele innych.