Strona główna » Artykuły » Wideodomofony bezprzewodowe
Systemy wideodomofonowe są nieodłącznym elementem
wyposażenia praktycznie każdego domu jednorodzinnego oraz budynku mieszkalnego.
Prostota użytkowania oraz duża funkcjonalność sprawiają, że chętniej korzystamy
po ten rodzaj zabezpieczenia. Wiele osób boryka się jednak z problemem instalacji
takiego systemu, co wiąże się z przeprowadzeniem niezbędnego okablowania oraz
uciążliwym kuciem ścian. Z tego względu co raz większą popularność zyskują
bezprzewodowe systemy wideodomofonowe. W tym artykule postanowiliśmy przygotować
kilka informacji na temat urządzeń bezprzewodowych do systemu wideodomofonowego
oraz porad instalacyjnych.
Myśl o uciążliwym kuciu ścian przeraża niektórych potencjalnych użytkowników systemów wideodomofonowych. Jednym z alternatywnych rozwiązań jest wykorzystanie urządzeń pracujących w paśmie bezprzewodowym, co pozwala ograniczyć liczbę niezbędnych przewodów. Słowo ograniczyć jest tutaj kluczowe, dlatego, że sama bezprzewodowość dotyczy głównie transmisji sygnału audio/wideo za pomocą fal radiowych lub z wykorzystaniem lokalnej sieci Wi-Fi. Urządzenia tak czy siak muszą zostać podłączone do zasilania, a jeżeli jest taka możliwość mogą być zasilane za pomocą dedykowanego akumulatora lub baterii. Stacja bazowa musi być zasilana prądem 230V, niektóre z paneli wewnętrznych wymagają również stałego podłączenia do sterowania elektrozaczepem lub bramą. W przypadku wybrania kompromisowego rozwiązania i całkowitego ograniczenia okablowania możemy spotkać się z przypadkowymi wzbudzeniami systemu.
W przypadku wideodomofonów bezprzewodowych producenci najczęściej wykorzystują pasmo 2,4 GHz, a maksymalny zasięg transmisji sygnału może wynosić nawet 300 metrów. Taka odległość jest możliwa tylko przy bardzo teoretycznym założeniu oraz idealnej sytuacji, w której nie ma innych instalacji lub budynków, które mogły by zakłócać sygnał radiowy. W rzeczywistości jednak, odległość na jaką możemy przesyłać sygnał radiowy jest mocno ograniczony, dlatego warto patrzeć na parametry, które przedstawiane są przez producentów z przymrużeniem oka. Przeszkodę mogą stanowić metalowe drzwi, słupki wykonane z metalu na których zamontowany jest panel zewnętrzny, ściany żelbetonowe, inne instalacje elektroniczne oraz energetyczne. Przystępując do instalacji systemu składającego się z panelu zewnętrznego i wewnętrznego musimy uwzględnić dogodną lokalizację, która umożliwi swobodny przekaz sygnału radiowego. W tym wypadku możemy również wykorzystać tester poziomu sygnału radiowego, który pozwoli określić realny zasięg strumienia, a także wykryć inne sygnały, które mogą zakłócać pracę.
Myśląc o wykorzystaniu wideodomofonu bezprzewodowego możemy zastanowić się nad wyborem nowoczesnych urządzeń pracujących w sieci internet. Systemy IP oferują nie tylko funkcje sterowania elektrozaczepem i prowadzenia rozmów, ale również sterowania automatyką budynkową. Użytkownik posiada również możliwość zarządzania i sterowania systemem z poziomu aplikacji mobilnej na smart fonie lub tablecie. W ten sposób będziemy mogli prowadzić rozmowę oraz wpuszczać gości, nawet jak znajdujemy się z dala od wideomonitora.
Schemat ukazujący instalację bezprzewodowego systemy wideodomofonowego w domu jednorodzinnym